Haberler

İİSBF Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yağcı'nın Policy and Society dergisinde küresel finansal kriz hakkında yeni makalesi yayınlandı.

İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yağcı'nın makalesi Policy and Society dergisi Social Science Citation Index (SSCI) tarafından taranan, kamu politikaları çalışmalarına disiplinlerarası bir yaklaşım getiren makalelere öncelik veren uluslararası akademik bir dergide makalesi yayınlanmıştır.

Makale Özeti: Küresel finansal kriz sonrası merkez bankacılığı dünya çapında bir dönüşüm yaşıyor. Kriz öncesi sadece fiyat istikrarı üzerinden yürütülen para politikaları, kriz sonrası finansal istikrarı da ciddi bir biçimde gözetmeye başladı. Akademik araştırmalarda daha çok gelişmiş ülkelerde bu dönüşümün yansımaları incelenirken, Türkiye gibi ülkelerde bu dönüşümün neden ve nasıl olduğu ile ilgili fazla bir araştırma bulunmamakta. Bu makale, Türkiye’de Merkez Bankası’nın 2010 yılı sonundan itibaren finansal istikrarı neden ve nasıl gözetmeye başladığını, politika yapım aşamasında alınan kararları ve bunların sebeplerini, nasıl ortaya çıktıklarını detaylı bir şekilde inceliyor. Bunu yaparken de, kurumsal, örgütsel teori ve kamu politikası yaklaşımını bir arada kullanarak disiplinlerarası bir yaklaşım getiriyor.

Dergi anasayfa: http://www.tandfonline.com/toc/rpas20/current
Makalenin online olarak bulunduğu link: http://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/14494035.2017.1369616Topkapı Kampüsü

İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü, Maltepe Mah., Edirne Çırpıcı Yolu, No.9 Zeytinburnu, İstanbul, 34010

Telefon: 0850 283 60 00
Eposta: info@istinye.edu.tr

Mlpcare Medicalpark Liv Hospital VM Medicalpark